Social Icons

twitter facebook linkedin email

Πέμπτη 1 Νοεμβρίου 2012

Ρεβάνς και εκδίκηση για Τσέλσι

Η Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ βρέθηκε κοντά στην πρόκριση της στην επόμενη φάση του Αγγλικού Λιγκ Καπ, όμως η Τσέλσι της "έκοψε" την φόρα στην παράταση (5-4) και πήρε την εκδίκηση της για την ήττα της στο πρωτάθλημα, πριν λίγες ημέρες.

Ο Γκιγκς άνοιξε το σκορ στο 22' για την Γιουνάϊτεντ, με την αντίδραση της Τσέλσι να είναι άμεση, αφού στο 31' ο Νταβίντ Λουίζ ισοφάρισε σε 1-1. Η ομάδα του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον ξαναπήρε το προβάδισμα με τον Χαβιέρ Ερντάντεζ, για να γνωρίσει εκ νέου την ισοφάριση από τον Κέϊχιλ.

Ο Νάνι έβαλε και πάλι σε ρόλο "οδηγού" την Γιουνάϊτεντ, όμως ο Αζάρ με εκτέλεση πέναλτι στο 94' έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Ο Στάριτζ στο 97' και ο Ραμίρες στο 116' έδωσαν "αέρα" δυο γκολ στους γηπεδούχους, με την Γιουνάϊτεντ να μειώνει απλώς σε 5-4 με γκολ του Γκίγκς στο φινάλε της παράτασης.

Εκτός συνέχειας, Λίβερπουλ και Τότεναμ, που αποκλείστηκαν από Σουόνσι και Νόριτς αντίστοιχα.